A Lakóközösségi Szervezetek Szövetsége (LAKSZ) felhívása az ipari-kereskedelmi cégek miatt szenvedő társasházaknak:
Az ipari-kereskedelmi tevékenységek működésének megkezdését és folytatását meghatározó jogszabályok – kezdve a társasházi vagy a kereskedelemről szóló törvényektől az építésügyi engedélyezésig –folyamatos fellazítása olyan káros környezetterhelések megjelenését okozott a társasházi és/vagy települési lakóközösségeknek, amelyek egyre jobban ellehetetlenítik a közösségek ártalommentes lakhatását és csökkenti az ingatlanjaik értékét is.
Bár a törvényi felhatalmazást megkapták a jegyzők a kereskedelmi hatósági hatáskört, a képviselő-testületek pedig a településeken (azok egyes területein) nem végezhető tevékenységekről szóló rendeletek megalkotására, azonban sem a jegyzők (a polgármesteri hivatalok hatósági irodái), sem az önkormányzati testületek nem tesznek eleget ennek a kötelezettségnek.
Sok esetben felmerül a korrupció gyanúja is, amikor egy-egy légszennyező vállalkozásnak a polgármesteri hivatalok műszaki irodái vagy a kéményseprők szabályosnak fogadják el szellőző-berendezések nélküli tevékenységét és/vagy a szellőző-berendezésnek a használaton kívüli kéménybe történő bekötését.
Hasonlóan módon mellőzik a káros környezetterhelést okozó vállalkozások bezárását a hulladék- vagy a zajszennyezés eseteiben is. A társasházi lakóközösségek pedig hosszadalmas – több éven át tartó – levelezésbe, birtokháborítási perekbe kényszerülnek, mert a jegyzők a zaj vagy a légszennyezések és/vagy a közös tulajdonú közművezetékekre történő - közösségi engedély nélküli – ráterhelések eseteiben nem biztosítanak birtokvédelmet.
Mindennek egyenes következménye az, hogy az ilyen – káros környezetterheléseket elszenvedő lakóközösségek – lakásai értéke jelentősen csökken, s aki teheti „elmenekül” az ilyen lakóházakból.
A jogalkotóknak és az önkormányzatoknak – 23 év után - ideje lenne eldönteni, hogy a választópolgárokat jelentő lakókra vagy a környezetkárosító vállalkozásokra van-e szükségük.
A pékszövetségtől kapott információk szerint, az albán pékségek – tisztelet a kivételnek – számos esetben nem tartják be az előírásokat, így ezzel a tisztességes módon működő pékségeknek is ártnak.
Intő példa lehetne az önkormányzati testületeknek a budapesti városmag területén az utolsó években kialakult „romkocsma-negyed”, amely a lakóközösségek életét a zaj- és hulladékszennyezéssel, a közbiztonság jelentős csökkenésével megkeserítik.
Várjuk csoporthoz azon lakóközösségek csatlakozását, akik hasonló módon el kell viseljék a környezeti károkozó vállalkozásokat.
LAKSZ
E-mail: lakszcsoport@gmail.com
Postacím: 1410. Bp. Pf.: 188.
Itt csatlakozhatsz Ipari-kereskedelmi cégek környezeti károkozását elszenvedő társasházak csoportjához: https://www.facebook.com/groupinvite/ATUdd4O6-Of7ycaIqaomklEUtDW5CZAE7jsRtOW-7moSdLAvUZ59ClWNLO9XSz9Ss-cb4ooZrIN2SQQ2ufmwb7Cq7S5BLigzAIiVhxkotCAyanL0sraFx7bZVVgWK2UxbQyUmXy7FE_wFyC33zm7CpLtKL-uSdW41C_cW1j_A9PQelIP4_hjaekeCoEZJxlbO4f6ivyTQDL96DHvmk0ybgMy
Utolsó kommentek